Kundalini Joga

Co warto wiedzieć przed pierwszymi zajęciami

Czym charakteryzuje się Kundalini Joga?

Celem uprawiania Jogi Kundalini jest obudzenie energii Kundalini, która drzemie w każdym człowieku. Energia Kundalini to nasza świadomość, to nasz potencjał do kierowania własnym życiem, do bycia niezależnym, wolnym i szczęśliwym.
Każdy człowiek ma nieograniczony potencjał twórczy, jednak wychowanie, przystosowywanie do spełniania norm społecznych w czasie naszego życia, powoduje, że często ten potencjał jest ograniczany. Zwykle sami nie jesteśmy świadomi tkwiącej w nas mocy, energii i kreatywności. Nie potrafimy wykorzystać siły drzemiącej w nas samych do odczuwania pełni życia, do odczuwania pełni swojego istnienia. Są to tzw. przywiązania ego. Ego to wzorce postępowania, które nabywamy w dzieciństwie pod wpływem wychowania oraz przeróżnych sytuacji, w których się znajdujemy, jako dzieci. Zupełnie nieświadomie, w dorosłym życiu bardzo często działamy według tych schematów.

Co składa się na styl Kundalini Jogi?

Joga Kundalini jest kompleksowym zestawem narzędzi do pracy z naszym ciałem fizycznym, psychiką i energią. Wszystkie są jednakowo ważne i każdy element jest zawarty w strukturze zajęć:

Krija jest zestawem ćwiczeń fizycznych, asan wykonywanych w określonym czasie i odpowiedniej kolejności – wzmocni Twoje ciało fizyczne.

Bandhy, czyli zamknięcia są rodzajem pieczęci dla niektórych asan (pozycji jogi), które domykają działanie danego ćwiczenia, maksymalizując jego efekty. Bandhy pozwalają odpowiednio pokierować energią danej asany.

Mudry to specyficzne układy dłoni. Dłonie są mocno unerwione, dlatego każdy układ wywołuje na nie nacisk, a to z kolei, powoduje określoną reakcję w centralnym układzie nerwowym – są w mózgu pobudzone pewne obszary, odpowiadające za określone funkcje naszego ciała i emocje. Jest to także zasada działania akupresury i akupunktury.

Mantry są sekwencją dźwięków, które pomagają wyłączyć „gonitwę myśli” i być neutralnym tu i teraz. Ich słuchanie i wypowiadanie wzmacnia pozytywne wibracje i dzięki temu mają zbawienny wpływ system nerwowy człowieka. 

Medytacja rozwija neutralny umysł, reguluje system nerwowy i wzmacnia siłę psychiczną. Skutecznie redukuje poziom stresu. 

Pranajama jest ćwiczeniem oddechowym, które wzmacnia pojemność płuc, dotlenia i pobudza krążenie. 

Relaks… Jest tym czego potrzebujesz każdego dnia.

Joga Kundalini jest jogą doświadczania. Poprzez doświadczanie swojego ciała w krijach, pranajamach, bandhach, mudrach; poprzez doświadczanie swojego umysłu w medytacji i mantrach i swojej duszy poprzez kompletną praktykę, budzimy swoją świadomość do bycia szczęśliwymi. I to jest właśnie energia Kundalini.

Jak wyglądają zajęcia? Obejrzyj krótki film na górze strony.