Asany – cel, czy środek do osiągnięcia celu?

Asana jest jednym z ośmiu stopni jogi klasycznej wg. Patanjalego. Początkowe podejście do asan oznaczało stabilną i wygodną pozycję w praktyce medytacji.  

Jednak współczesne podejście zostało zmodyfikowane głównie przez Krischnamachryę, który jest nazywany ojcem współczesnej jogi. Obecnie asana traktuje szerzej o pozycjach ciała, które mają na celu utrzymanie zdrowia fizycznego. 

We współczesnej jodze, to asana jest najczęściej punktem wyjścia do reintegracji osobistej, czyli przywracania równowagi ciała, umysłu i emocji. W pewien sposób, naturalnym jest w pierwszej kolejności wzmocnienie ciała, przed przystąpieniem do praktyki pranajamy
i medytacji, a te z kolei naturalnie prowadzą nas ku świadomemu stosowania w życiu jamy i nijamy. 

W Jogasutrach Patanjali definiuje asanę, jako sthirasukham asanam. Sthira oznacza: mocny, pewny, stabilny i w asanach odnosi się do siły, natomiast sukha oznacza: przyjemny, komfortowy i odnosi się do elastyczności. Przymiotniki te opisują stan w trakcie wykonywania asany i efekt, jaki przynoszą ciału i umysłowi.  

Praktyce asan towarzyszy koncentracja, a środkiem do uzyskania stanu równowagi sthiry i sukhy jest oddech i współdziałanie umysłu. Świadomość ciała, uważność na jego odpowiedzi w praktyce asan i w ogóle w praktyce jogi, pozwalają na lepsze poznanie samego siebie, co w efekcie przekłada się na zmianę podejścia do przeróżnych sytuacji,
z którymi stykamy i mierzymy się w codziennym życiu. 

Prawidłowe podejście do asan charakteryzuje się: 

  1. Właściwym doborem ćwiczeń do stanu, możliwości i stylu życia adepta. 
  1. Synchronizacją ruchu i oddechu, tak aby oddech był lekki i płynny przez cały czas wykonywania asany. 
  1. Wejściem do asany, uzyskaniem w niej komfortu i wyjściem z pozycji w bezpieczny sposób. 
  1. Respektowaniem możliwości ciała tzn. wykonywaniem ich w stopniu, na jaki ono pozwala (stosowanie modyfikacji i pomocy), ale również bez zbytniego pobłażania sobie. 

Podczas wykonywania asan i przechodzenia pomiędzy jedną i drugą (Vinyasa krama), jest zaangażowany cały układ mięśniowo-szkieletowy, system powięzi i nerwowy. Pracują mięśnie głębokie, masując narządy wewnętrzne, co stymuluje układ krwionośny, limfatyczny i hormonalny. Równoważymy centra energetyczne zwane czakrami, przez które swobodnie płynie energia życiowa, przywracając nas do stanu homeostazy. 

Keep up spirit Kriya – zestaw dla początkujących

Kundalini Joga opiera się na ok. 30 podstawowych asanach klasycznej Hatha Jogi i ich prawidłowe opanowanie na pewno bardzo ułatwia praktykę kriji, ale nie jest warunkiem koniecznym. Ja sama uczyłam się wykonywać asany jogi klasycznej w trakcie kursu nauczycielskiego i później na lekcjach u innych nauczycieli, warsztatach, z książek i filmów na youtube. Joga jest dziedziną, w której zawsze jest przestrzeń na rozwój i naukę.  

Krije są skonstruowane na zasadzie vinyasy tzn. jesteśmy w ruchu właściwie cały czas,
a wzbogacenie niektórych ćwiczeń czantowaniem mantr, utrzymywaniem określonych mudr, stosowaniem różnych rodzajów oddechu, urozmaica praktykę i czyni ją jeszcze bardziej ciekawą.  

Na zajęciach Kundalini Jogi w Piasecznie relaksowi zazwyczaj towarzyszą misy tybetańskie lub gong. Ćwiczymy i medytujemy z muzyką, która uprzyjemnia zajęcia. Zdarza się, że trafiają do Pracowni Mistrza uczestniczki, które przychodzą po prostu poćwiczyć asany, ale po przejściu elementu zaskoczenia, jakim są zajęcia Kundalini Jogi, dołączają do naszej społeczności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *