Joga – podstawy, działanie

Co to jest joga? Bycie w jodze?
Słowo Joga pochodzi z sanskryckiego słowa „dżiugit”, które oznacza łączyć/jednoczyć. Jej systematyczne praktykowanie pomaga rozwijać ciało, umysł i wzmacnia ludzką psychikę. Joga pozwala na zintegrowanie tych trzech jakości w człowieku w taki sposób, że czujesz się szczęśliwą osobą. Została zapoczątkowana w Indiach ok. 5000 lat temu. W XX w. została rozpropagowana również w świecie zachodnim, jako metoda pozwalająca na zachowanie zdrowia, energii i witalności.

Joga jest systemem filozoficznym, który pozwala na zharmonizowanie ciała, umysłu i duszy i odczuwanie swojej jedności z całym Wszechświatem.  Ten system, ta technologia, jak nazywał Jogę Kundalini Yogi Bhajan, który nauczał jej od 1969 r. w Ameryce, to połączenie działania asan (pozycji, ćwiczeń) powiązanych w krije (zestawy ćwiczeń), pranajamy czyli technik oddechowych, mudr – układów dłoni, mających swoje działanie energetyczne, bandh – specjalnego działania nakierowanego na określony przepływ i kontrolę energii życiowej.

W jaki sposób joga działa na ciało?

Od początku XX w. europejscy naukowcy badali wpływ jogi na organizm człowieka. W 1936 r. francuski naukowiec Brosse, przeprowadzał joginom badania EKG i udowodnił, że potrafią spowolnić pracę serca. W 1957 r. Bagchi i Wenger, poszukiwali w Indiach zaawansowanych joginów i udowodnili wpływ medytacji na autonomiczny układ nerwowy.

W USA, na badania kliniczne nad wpływem jogi na zdrowie człowieka, przeznacza się ok. 2 mln dolarów (na jedno badanie, które może trwać od kliku miesięcy do kilku lat). Badania wykonane metodą rezonansu magnetycznego, badanie poziomu hormonów przed i po sesji jogi, badania pracy serca, ciśnienia krwi, pokazują spadek poziomu stresu wraz ze stałym praktykowaniem jogi. Wyniki rezonansu magnetycznego u badanych pokazują, że długoterminowa medytacja działa na różne struktury mózgu; zwiększa się grubość kory mózgowej – tych obszarów, które są aktywizowane np. tylno – boczna kora przedczołowa, która jest odpowiedzialna za wyższe funkcje decyzyjne i ma wpływ na niższe funkcji limbiczne. Są pobudzane obszary odpowiedzialne za uczenie się, zapamiętywanie oraz emocje.

Jedno z badań polegało na sprawdzeniu poziomu inhibitora neurohormonalnego GABA (odpowiedzialnego za dobrostan), przed i po sesji jogi wg metody B.K.S. Iyengara i dowiedziono, że jego poziom wzrasta po jednych zajęciach. Harvard Medical School wydał e-book: Your brain and Yoga”, którego autorem jest neurofizjolog Prof. Sat Bir Singh Khalsa, który jednocześnie praktykuje i uczy jogi na całym świecie. Profesor jest jednym z lekarzy zaangażowanych w badania kliniczne nad wpływem jogi na zdrowie. Jest również autorem programu dla dzieci i młodzieży i przyczynił się do wprowadzenia zajęć jogi w USA, do części szkół publicznych. Uprawianie jogi harmonizuje energię ciała, psychiki i emocji.

Asany bezpośrednio działają na powięzi wywołując nacisk na nerwy i gruczoły dokrewne, powodując regulację wydzielania hormonów i równoważenie współczulnego i przywspółczulnego układu nerwowego. Układ współczulny jest odpowiedzialny za nasze działanie, stan gotowości, a układ przywspółczulny za stan relaksu.

Jak joga działa na psychikę?

I w tym miejscu możemy przejść od intelektualnego podejścia do efektów jogi do nieco abstrakcyjnej koncepcji czakr. W takim razie w jaki sposób powiązać działanie organizmu na poziomie fizycznym z określonymi energiami, jakościami psychicznymi, które reprezentują poszczególne czakry?

Słowo czakra pochodzi z sanskrytu i w tym języku oznacza koło. Jednak czakry to nie żadna abstrakcja tylko czysta fizyka i chemia. Każda czakra jest powiązana ze splotem nerwowym i gruczołem odpowiedzialnym za produkcję hormonów w naszych organizmach. Przewodzenie impulsów nerwowych z Twojej ręki, nogi, oka, wątroby do mózgu, to nic innego jak przewodzenie impulsów elektrycznych. Podczas pracy Twoich hormonów zachodzą w Twoim organizmie reakcje chemiczne, podczas których wytwarzana jest określona energia.

Czakry to takie centra energetyczne powiązane z głównymi siedmioma obszarami w naszym ciele. Na blogu są opisane właściwości głównych siedmiu czakr.
Wspomniałam również o energii psychicznej… Tak, działanie tych centrów energetycznych jest związane również z naszym funkcjonowaniem w obszarze psychiki i emocji. A właściwie przede wszystkim z tymi obszarami. Emocje są efektem działania umysłu na ciało. Spróbuj przywołać wspomnienie sytuacji, która była dla Ciebie szczególnie przykra; zaobserwuj ciało… Czy Twój oddech jest taki, jak kilka minut temu, czy czujesz rozluźnienie, czy napięcie? Wiele osób w takich sytuacjach oddycha szybko i płytko, napinając przy tym kark i barki, zaciska szczęki. Niektórzy być może zaobserwują ucisk w głowie, uczucie rozsadzania czaszki, a niektórzy przyśpieszone bicie serca. Właśnie w ten sposób myśl, która jest wytworzona przez umysł, wpływa na Twoje ciało – powstaje określona emocja. 

Bywa tak, że emocje, które przeżywamy, są dla nas tak trudne, że staramy się je wyprzeć ze swojej świadomości. Nie myśleć. Odciąć się od nich. Niech już nie istnieją. Niestety… to nie jest takie proste. Wszystko to, czego nie pozwolisz sobie przeżyć, zapisze się w strukturze Twojego ciała, w jego pamięci komórkowej, jako blokada, ból, dolegliwość.

Jeśli odczuwasz jakiś dyskomfort w swoim ciele fizycznym np. chorujesz na jakieś przewlekłe schorzenie lub w ogóle masz kłopoty z działaniem jakiegoś Twojego organu np. masz nawracające zapalenia pęcherza moczowego, bolesne miesiączki, kamienie w pęcherzyku żółciowym, alergię, astmę, częste infekcje górnych dróg oddechowych, migreny, to oznacza, że jakaś Twoja czakra na poziomie energetycznym jest zablokowana lub niezrównoważona. To oznacza, że powiązany z daną czakrą organ nie funkcjonuje prawidłowo. To oznacza, że w przeszłości zostały w nim uwięzione nie przeżyte, nie przetrawione emocje.

W Kundalini Jodze jest wiele zestawów ćwiczeń, medytacji, mantr, pranajam, które działają na konkretne czakry powodując ich odblokowanie i zrównoważenie, co bezpośrednio przełoży się na Twoje zdrowie i szczęśliwe funkcjonowanie każdego dnia.

Jeśli podejmiesz wyzwanie, konkretną pracę związaną z regularną praktyką, najpierw wyzwolisz te emocje, świadomie i bezpiecznie masz szansę ich doświadczyć, aby następnie je ukoić i uwolnić się od tego, co boli. W ten właśnie sposób ezoteryczna koncepcja czakr łączy się z tym, co namacalne i co potrafimy objąć umysłem.